Особливості невідкладної дистанційної дерматологічної допомоги у воєнний час

Автор(и)

  • К.В. Коляденко Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, Київ, Ukraine
  • О.Є. Федоренко Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, Київ, Ukraine

DOI:

https://doi.org/10.30978/UJDVK2022-1-2-26

Ключові слова:

дистанційне фахове консультування; війна

Анотація

24 лютого 2022 р. почалась раптова агресія РФ проти України. Змінився звичний спосіб життя. Через реальні ризики для життя традиційна більшість медичних послуг та амбулаторних консультацій стали неможливими. Виникло питання, як у такій ситуації надавати дерматологічну допомогу пацієнтам. У цей час особливо корисним стало використання інтернету, а саме Facebook і Тelegram.

Матеріали та методи. Ми створили кілька постів у Facebook, де оголосили про безкоштовну онлайн-консультацію лікарів під час війни. Крім того, було створено Тelegram-канал, зареєструватися на якому міг будь-який лікар за бажанням, а за допомогою бота вони отримували запити від пацієнтів за своїм фахом.

Результати та обговорення. За перших 10 днів війни ми отримали близько 200 запитів від пацієнтів із дерматологічними проблемами. Більшість (95 %) з них мали алергійну реакцію або герпес, в інших спостерігали загострення псоріазу або рожевого лишаю Жибера.
Порівняльний аналіз звернень пацієнтів показав різке зростання частоти алергійних захворювань шкіри та станів, зумовлених вірусом герпесу. Більше того, такі алергійні реакції спостерігали у людей, які раніше не мали подібних проблем зі шкірою. В двох випадках простого герпесу висипання поширювалися на всю шкіру обличчя, що могло бути спричинено раптовим і значним стресом через інформацію про бомбардування та ракетні обстріли. Лише в одного пацієнта з усіх, які до нас зверталися від початку війни, був геморагічний васкуліт, пов’язаний із тяжкою супутньою патологією і не зумовлений безпосередньо стресом. На жаль, надалі ми, мабуть, будемо спостерігати лише погіршення цієї ситуації. Наслідки тривалого стресу через вимушене перебування в зоні бойових дій ще довго негативно відображатимуться на здоров’ї наших пацієнтів.

Висновки. Вимушений обставинами воєнного часу перехід до дистанційного медичного консультування дерматологічних пацієнтів виявився доволі успішним за своїми клінічними результатами, хоча і помітно скоротив чисельність таких звернень. Одночасно він дав можливість більш широко користуватись безкоштовною дистанційною допомогою закордонних клініцистів. Як у первинній невмотивованій появі різноманітних висипань на шкірі, так і в загостренні хронічних дерматозів домінуюче значення належить об’єктивно стресовій ситуації раптового початку воєнної агресії РФ.

Біографії авторів

К.В. Коляденко, Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, Київ

Коляденко Катерина Володимирівна
к. мед. н., доц. кафедри дерматології та венерології з курсом косметології
01601, м. Київ, бульв. Тараса Шевченка, 13

О.Є. Федоренко, Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, Київ

Федоренко Олександр Євгенович
д. мед. н., проф. кафедри дерматології та венерології з курсом косметології

Посилання

Cropley TG. Dermatology and skin disease in the American Civil War. Dermatol Nurs. 2008;20(1):29-33. PMID: 18380293.

Henning JS, Firoz BF. Combat dermatology: the prevalence of skin disease in a deployed dermatology clinic in Iraq. J Drugs Dermatol. 2010;9(3):210-214. PMID: 20232580.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-05-30

Номер

Розділ

Спостереження з практики