Короткий нарис історії світових епідемій-пандемій. Частина I
DOI:
https://doi.org/10.30978/UJDVK2020-4-50Ключові слова:
епідемія, COVID-19, історіяАнотація
Пандемії в історії людства призводили до втрати мільйонів людей і суттєвого занепаду економічного і соціального життя. Наприкінці осені 2019 р. людство в черговий раз «неочікувано» стикнулось з виявами масового інфекційного ураження. Та тривожні повідомлення медиків не були «почуті» суспільством. На жаль, вже незабаром передбачуване ними стало гіркою реальністю нашого сьогодення.
У статті простежено та частково проаналізовано наслідки епідемій-пандемій, що виникли в античних Афінах під час Пелопоннеської війни, чуми Антоніна, чуми Юстиніана та «чорної смерті» в ХIV ст. Аби впоратись з пандемією, міста та правителі розшукували і переманювати лікарів, сплачуючи за їхні послуги наперед за пів року, а то й за рік. Тоді ж і виник вислів «наявність лікаря в місті — благословіння Господнє!» З’явились і попередники сучасних лікарів-інфекціоністів — «чумні лікарі» Вони вперше почали використовувати карантин як протиепідемічний захист. Про його високу ефективність свідчить той факт, що і через 600 років ВООЗ визнає карантин чи не єдино можливим дієвим способом боротьби з пандемією коронавірусної хвороби.
Догматична медицина, яка зазнала цілковитої поразки у боротьбі з чумою, почала вимушено змінюватися на користь висновків лікарів з практичними знаннями, які не тільки намагалися запобігти хворобі, але й вилікувати її, а хірургія отримала суттєвий імпульс для свого подальшого розвитку.
Трохи оговтавшись від пандемій чуми, наприкінці ХV ст. в Іспанії та Італії несподівано спалахнула епідемія «нової» інфекції. В рекордно короткий термін вона зохопила мешканців усіх інших країн Європи та Азії незалежно від свого віку, статі та соціального положення. За наслідки їй спочатку дали назву «статева чума», а пізніше — більш знайому нам — «сифіліс». Ця епідемія-пандемія з певними періодами свого затухання та пожвавлення продовжується і понині, вражаючи щорічно сотні тисяч людей по всьому світу.
На початку ХVII ст. епідемії були не тільки в Європі, а й в колоніях Іспанської корони. З дивною закономірністю виникали саме в 20-ті роки майже кожного століття. Так саме в цей рік спалахнула пандемія небезпечної інфекційної хвороби — віспи.
Тобто від часів античності до початку ХVIII ст. суспільство з великими людськими і економічними втратами перенесло кілька епідемій-пандемій, що не тільки суттєво загальмували його прогрес, але й дозволили людській спільноті багато в чому по-іншому визначити подальший вектор свого існування та розвитку.
Посилання
Benedictow OJ. The Black Death, 1346-1353: the complete history. Woodbridge. Boydell & Brewer; 2004:506.
Carriere Ch, Cordurie MF. Rebuffat Marseille, ville morte: La peste de 1720.
Crises and the Roman Empire / Eds. O Hekster, G de Kleijn, D Slootjes. Proceedings of the Seventh Workshop of the International Network Impact of Empire (Nijmegen, June 20-24, 2006). Leiden/Boston. Brill; 2007:201-218.
Esposito JJ, Sammons SA, Frace AM, et al. Genome sequence diversity and clues to the evolution of variola (smallpox) virus. Science. 2006;313(5788):807-812.
Frith J. The History of Plague. Part 1. The Three Great Pandemics. Journal of Military and Veterans. 2012;20(2):1-16.
Haas C. La peste Antonine Bull. Acad Natl Med. 2006;190(4-5):1093-1098.
Littman J, Littman ML. Galen and the Antonine Plague. Am J Philolog. 1973;94(3):243-255. http://www.jstor.org/stable/293979.
The Great Plague of London: The History and Legacy of England’s Last Major Outbreak of the Bubonic Plague Kindle Edition. Michigan. Charles River Editors; 2017:66.