DOI: https://doi.org/10.30978/UJDVK2019-1-98

Дерматологічні аспекти ВІЛ-інфекції: власні спостереження

I.V. Kuleshov, V.M. Lin, M.M. Tsabak, O.M. Kiriutsov, S.V. Kuleshova, T.L. Dmytrychenko, I.V. Rozhdestvenska, L.M. Trubchaninova, G.L. Kruglenko

Анотація


Ураження шкіри та слизової оболонки є значущими клінічними виявами ВІЛ-інфекції. Дерматози, пов’язані з ВІЛ-інфекцією, характеризуються стійкою, зростаючою тяжкістю; можуть виникати атипові симптоми; ці дерматози стійкі до терапії; вони часто пов’язані з лімфаденопатією. Ці критерії можуть бути достатньою підставою для припущення про наявність ВІЛ-інфекції, особливо беручи до уваги вісцеральні і системні порушення, а також загальний стан пацієнта.
До 92 % ВІЛ-інфікованих страждають на різні дерматози. У 72 % хворих виникають одночасно два і більше захворювань шкіри. Ураження шкіри і слизових оболонок у пацієнтів з ВІЛ часто є одним з перших виявів ВІЛ-інфекції. Звідси зрозуміло, що роль дерматовенеролога полягає в своєчасному виявленні ВІЛ-інфекції. Спектр ураження шкіри при ВІЛ-інфекції надзвичайно широкий. Умовно можна виділити три основні групи дерматозів: інфекційні, неінфекційні та неопластичні.
Наведено клінічні приклади маніфестації дерматологічної патології у ВІЛ-інфікованих хворих як перші вияви ВІЛ-інфекції.
Обстеження на ВІЛ-інфекцію проводилися в клініко-діагностичній лабораторії обласного комунального закладу «Криворізький шкірно-венерологічний диспансер» з постановкою швидких імунохроматографічних тестів Wantai Bio-Pharm та проведенням імуноферментних досліджень з використанням імуноферментних тест-систем для визначення антитіл до вірусу імунодефіциту людини першого і другого типів «Рекомбінант-ВІЛ 1,2-МБА МедБіоАльянс, Україна».
ВІЛ-статус у обстежуваних пацієнтів підтверджений референс-лабораторією Криворізького центру з профілактики та боротьби зі СНІДом.
Розглянуто клінічні випадки виявлення ВІЛ-інфекції у хворих з різними дерматозами: зокрема, у пацієнта з себорейним дерматитом і поширеною стрептодермією, у хворого на пустульозний псоріаз, у пацієнтки з розацеа. Описані випадки ВІЛ-асоційованої токсикодермії та кропив’янки.
Наявність у ВІЛ-інфікованих хворих різноманітної опортуністичної інфекції, а також різноманітних дерматологічних виявів потребує більшої настороженості від лікарів-дерматовенерологів та сімейних лікарів, як лікарів першого контакту щодо таких пацієнтів, з метою покращення своєчасної діагностики та ефективності лікування.


Ключові слова


ВІЛ-позитивні хворі; захворювання шкіри

Повний текст:

PDF (Русский)

Посилання


HIV infection in dermatovenerological practice: method. instructions. CMC MZO Ukraine. 1993:6-28.

Gyaurgieva OA, Kornishcheva VG, et al. On the etiology of ulcerative lesions in HIV infection. Vestn Dermatol Venerol. 1995;6:50-51.

Dermatovenerologic aspects of HIV infection: own observations / TL Dmytrychenko, AM Kiriutsov, IV Kuleshov, VN Lin, IV Rozhdestvenskaya, NN Tsabak. Krivoy Rog; 2018:11.

Zaporozhan VN, Aryayev NL. HIV infection and AIDS. K. Zdorovya; 2003:164-170.

Skin and venereal diseases / YuK Skripkina and VN Mordovtseva. М. Meditsina; 1999;1:760-761.

Skin and venereal diseases / YuK Skripkina and VN Mordovtseva. М. Meditsina; 1999;2:760.

Polesko IV, Butov YuS. Immune status in patients with seborrheic dermatitis. Ross J Dermatol Venerol Dis. 2004;6:17.

Potekaev NS. Skin lesions from HIV infection. Vestn Derm and Venus. 1991;7:59-66.

Protsenko OA. Clinical and epidemiological analysis of HIV-associated dermatoses. Dermatovenerol, Cosmet, Sexopath. 2007;1-4:137-139.

Svyatenko TV, Shevchenko OP, Suremenko NS, et al. Zakhvoryuvanіst VІL-іnfіkovanikh na dermatovenereologichnu pathologiyu v Dnipropetrovskomy regioni. Dermatology and venereology. 2008;3(41):56-61.

Stepanenko RL. Pathogenetic role of immune factors in formulating ignition process for psoriaz. UJDVK. 2013;4(51):84.

Khaldin AA, Novoselov VS, Lvov AN. Rosacea in HIV-infected. Ross J Dermatol Venerol Dis. 2007;3:62-64.
© Український журнал дерматології, венерології, косметології, 2019
© ТОВ «ВІТ-А-ПОЛ», 2019